Yeşil Çayın Faydaları ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu yazımızda yeşil çayı ve yeşil çayın faydalarını ve zararlarını inceleyeceğiz.

Yeşil çayı Camellia Sinensis (Latince) olarak adlandırır. Siyah çayın verdiği dökmeyen çalılardan gelir. Yeşil çay, taze çay yapraklarının hafif buğulaması ile elde edilir. Çay yapraklarının hafif işleme yöntemi, yeşil çay yapmak için güçlü antioksidanlar proantosinadin ve kateşin dahil polifenollerin arkasında bırakır.
Yeşil çayın kullanımına ve yararlarına girmeden önce, yeşil çayın neden en güçlü antioksidan olduğuna bakalım. Siyah çay gibi diğer çaylardan farklı olarak, yeşil çay fermente edilmez, bu da fermantasyon çay yapraklarında bulunan sağlık yararlarının çoğunu tahrip ettiğinden, çok daha güçlü antioksidan özellikler verir.

yesil cay nedir faydalari nelerdir
yesil cay icmenin faydalari

Yeşil çayın faydaları diğer çaylardan çok daha güçlü olmasının nedeni budur.

Yeşil çay polifenolleri, vücudun glutatyon dahil antioksidan enzimlerini arttırır. Bu, artrit tedavisinde yardımcı olabilir. Glutatyon’un iltihaplanma ve kıkırdak bozulmalarını azalttığı kanıtlanmıştır. Yeşil çay içmek, serbest radikallerin neden olduğu birçok hastalığa karşı korunma sağlayabilir.

Yeşil çayın antioksidan etkileri, sindirim sistemi kanseri, prostat kanseri ve rahim ağzı kanseri gelişme riskini azaltabilir. Kolesterol seviyelerinin düşmesi ile kalp hastalığı riski azalır. Kolesterol seviyeleri yüksekse, bu artroskleroz ve kan pıhtılarına yol açabilir.

Yeşil çay, hem gündüz hem de gece alınması durumunda sıcak basmalar gibi menopoz semptomlarının giderilmesinde rol oynayabilir. Yeşil çay ayrıca östrojen seviyelerini dengelemeye yardımcı olabilir. Bu, yalnızca sıcak basmaları hafifletmek için yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda bazı meme kanseri türlerini de önler.

Yeşil çayın kullanılmasıyla diş çürümeleri önlenebilir, astım hastalarının akciğerlerinde hava akımı iyileştirilir ve zihinsel uyanıklık artar. Yeşil çay ekstresi kilo kaybında iştah kesici olarak kullanılır.

Yeşil Çayın Faydaları

-Anti oksidanlar, sağlığı korumak, hastalıkları önlemek ve uzun ömürlülüklerini artırmak için herkes tarafından ihtiyaç duyulur. Bu yüzden, bol miktarda sebze ve meyve almanız söylenir, çünkü bu canlı besinler içindeki vitaminler ve mineraller, antioksidanların haznelerini içerir.

-Yeşil çay büyük antioksidan gücüne sahip olduğundan, yeşil çay özü sağlığınız için yeşil çayın birçok yararından sadece biri olan güçlü bir bağışıklık sistemi güçlendirici görevi görür.

-Yeşil çayın, çeşitli kanser ve kalp hastalıklarına karşı mücadelede en güçlü besinlerden biri olabileceği söylenir. Yeşil çay ekstresinin faydaları, modern tıbbın araştırmacılarını etkilemeye devam ediyor. Alternatif bir sağlık ilacı olarak, birçok insan bilinen yararları için yeşil çayı kullanmaktadır.

-Yeşil çayın neler yapabileceğine bir göz atalım – LDL (kötü) kolesterolün neden olduğu zararı azalttığı, tamamen bırakıldığında arter duvarlarında plak birikmesine neden olduğu gösterilmiştir. Bu birikme kontrol edilmezse kalp krizine neden olabilir.

-Ayrıca, yeşil çay ekstresi kanser hücrelerini azalttığı ve hatta ölmelerine ve üremelerini durdurmalarına neden olan bir bileşik içerir. Yeşil çay, kanseri önlemek veya hastalığa sahip kişilere yardımcı olmak için yararlı olabilir.

-Beslenme uzmanları, yeşil çay ekstraktının faydalarının gelecekte meme, mide ve cilt kanserleri için de faydalı olacağının kanıtıdır.

-Son olarak, yeşil çay vücudun ana yakıt kaynağı olan glikozu düzenleyebilecek bir madde gibi görünüyor. Vücutta kullanılmayan herhangi bir glikoz vücut tarafından yağ olarak depolanır. Bu nedenle, yeşil çay bir kişinin kilo vermesine yardımcı olabilir.

Yeşil çay çay poşetleri, saf yeşil çay ekstresi takviyeleri veya kombinasyon takviyeleri şeklinde gelir. Çoğu süper market ve sağlık gıda mağazasında kolayca bulunur. Günlük üç bardak yeşil çay tüketilirse, bahsettiğimiz yeşil çayın sağlığa faydalarından bazılarını alacağınız muhtemeldir.

Yeşil çay çay poşetleri, saf yeşil çay ekstresi takviyeleri veya kombinasyon takviyeleri şeklinde gelir. Çoğu süper market ve sağlık gıda mağazasında kolayca bulunur. Günlük üç bardak yeşil çay tüketilirse, bahsettiğimiz yeşil çayın sağlığa faydalarından bazılarını alacağınız muhtemeldir.

Yeşil Çayın Zararları

Yeşil çayın birçok faydasını gördünüz, ancak, göz önünde bulundurulması gereken bazı noktalar var – yeşil çayın kendisinde kafein var. Kafein güçlü bir uyarıcıdır, fakat ne yazık ki çok çeşitli yan etkileri vardır. Çoğu insan kafein alımında iyidir; Ancak, bazıları kafeini almaz, bu nedenle, bu nedenle bu insanlar ve hamile kadınlar, yeşil çay alımlarını sınırlandırmalıdır.

Bununla birlikte iyi bir haber, kapsül şeklindeki yeşil çay ekstresi takviyelerinin çay formundan çok daha az kafeinli olmasıdır – ve bazı özel takviyeler, yeşil çayın sağlık yararlarını bırakırken tamamen kafeinsizdir.

 

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir