Kudret Narı Nedir ? Faydaları Nelerdir , Nasıl Tüketilir

Kudret Narı

Günlük hayatta meyve sebze tüketimi insan sağlığı için oldukça önemlidir. Fakat bazı meyveler bazı bölgelerde yetişmezken, dış ülkelerden ithal edilerek halkın tüketimine sunulur. Türkiye sınırları içerisinde üretimi olmayan, ülkemizde çok tanınmayan ve tüketilmeyen Kudret Narı özellikle sıcak iklimlerde yetişen bir meyve türüdür. Piyasada taze meyvesinden ziyade aktarlarda yağ formunda bulunmaktadır. Son zamanlarda özellikle kudret narı satışına yönelik internet siteleri de kurulmuştur.

Faydaları anlaşıldıkça talep artışı yaşayan kudret narı tadı kötü olması nedeni ile taze olarak tüketilmez. Halk arasında genel olarak kullanılan tüketim yöntemi zeytinyağı içerisinde bir süre bekletilerek kullanılması şeklindedir. Bu şekilde acı tat ortadan biraz olsun kalkar ve yerini yenilebilecek bir meyveye bırakır. İnsan sağlığı açısından yararları oldukça fazla olması ile birlikte son zamanlarda Kudret Narı marketlerde yerini sağlamlaştırmış bir meyvedir.

Şekli bakımından kabağa benzeyen bu meyvesin boyu yaklaşık olarak 10 cm uzunluğundadır. İlk başlarda yeşil bir renk ile ortaya çıkan Kudret Narı, ilerleyen zaman diliminde ilk önce sarı bir renk alama başlar. İyice olgunlaştığında ise altın sarısı bir renge bürünür. Meyvenin içerisinde kırmızı renkte ve fasulye büyüklüğünde tohumlar bulunmaktadır. Bu tohumların meyvedeki acı tadın kaynağı olduğu bilinmektedir. İçeriği bakımından oldukça zengin olan bu meyvenin içerisinde kalsiyum, fosfor ve B vitaminleri bolca bulunmaktadır. Ayrıca içeriğinde ciddi derecede C vitamini mevcuttur ve özellikle antioksidan özelliğine karşılık kanser gibi hastalıklarla mücadele de kullanılır.

Çoğunlukla Afrika ve Asya üzerinde yetişen Kudret Narı, son yıllarda Türkiye’de de ciddi anlamda bir üretim bandı oluşturmuştur. Ülkemizde yetişen Kudret Narlarının hemen hepsi Akdeniz bölgesine ortaya çıkar. Ayrıca yine Marmara bölgesinin bazı yerlerinde de bu meyvenin üretiminin yapıldığı bilinmektedir. Bütün bu içeriklere sahip olan Kudret Narı günümüzde tıbbi alanda birçok araştırmanın ilgi odağı haline gelmiştir. Özellikle yüksek yoğunlukta besin içeriği olması nedeniyle, hastalıklarla mücadele de sıkça tercih edilmektedir.

   Kudret Narının Faydaları

Kullanım alanları hakkında bilgi vermek gerekirse toplumda en sık kullanılan formu mide ağrısını geçirme özelliğidir. Midenizde yaşadığınız herhangi bir enfeksiyona bağlı rahatsızlığı Kudret Narı tüketimi ile birlikte doğal bir şekilde tedavi edebilirsiniz. Üstelik vücuda sağladığı diğer yararlar ile birlikte bağışıklık sisteminizi güçlendirici bir özelliğe de sahiptir.  Kudret narının faydaları arasında mide ve barsak rahatsızlıklarına karşı olumlu etkileri sayılabilir. Bunun dışında her türlü yara ve kesik tedavisinde harici kullanımı yapılmaktadır. Yara ve kesik oluşumu sonrasında hasar alan bölgeye yapılacak olan protein takviyesi Kudret Narının içeriği ile birlikte daha hızlı gerçekleşir. Bunun sonucunda da yaralarda ve kesikli bölgelerde hızlı bir iyileşme süreci gözlemlenebilir. Çok bilinmeyen bir özelliği ise yüksek oranda E vitamini içermesidir. Öyle ki E vitamini eksikliği sonucunda doktora giderseniz, size ilaç kullanımının yanı sıra eğer tüketebiliyorsanız Kudret Narı tüketimini tavsiye edecektir.

   Kudret Narı Nasıl Tüketilir ?

Kudret Narının tüketimi için ilk olarak ağızda bıraktığı acı tadın ortadan kaldırılması amaçlanmaktadır. Eğer bu tat giderilirse, bu meyvenin tüketimi oldukça kolay olacaktır. Acılığın giderilmesi için uygulayabileceğiniz bazı adımlar mevcuttur. Bu adımları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

  1. İlk olarak Kudret Narını dikkatli ve güzel bir şekilde kazmanız gerekir.
  2. Kudret Narının içerisinde bulunan tohumlar acı tadın keskinliğini artırıcı özelliğe sahiptir. Bu nedenle özellikle büyük tohumlar olmak üzere bütün tohumları çıkarın.
  3. Tohumları çıkarmanızın ardından meyveyi tuz ile birlikte marine edin. Bu işlemin en az 30 dakika boyunca gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Tuzla marine ettiğiniz meyveyi kenarda beklemeye bırakabilirsiniz.
  4. Bekleme işlemi sonucunda Kudret Narının içerisine biriken suyu sıkma işlemini gerçekleştirin.
  5. Meyve içerisine giren veya dışarısında bulunan aşırı tuzun iyice temizlenmesini sağlayın ve temiz bir yıkama işlemi gerçekleştirin.
  6. Dilimlenmiş halde olan parçaları su ve limon eşliğinde bir su içerisinde kaynamaya bırakın.
  7. Pişirirken daha etkili bir sonuç elde etmek isteyen kişiler, Kudret Narını demirhindi suyunda en az 30 dakika bekletmelidirler.

Bütün bu adımlar uygulandığında Kudret Narı meyvesinin acılığı iyi derecede ortadan kalkacaktır. Ortadan kalkan acılık neticesinde dilediğiniz yemeği yapabilir hatta Kudret Narı ile bazı sebzeleri karıştırarak farklı bir yemek ortaya koyabilirsiniz. Ayrıca hoş kokulu baharat kullanımı ile birlikte yemekleriniz ciddi derecede güzel tatlara sahip olabilir ve Kudret Narı meyvesi artık vazgeçilmeziniz konumuna gelebilir. Ayrıca bu meyvenin özel olarak tüketilmesine yönelik bazı tariflerde mevcuttur.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir