Egzama Nedir ? Egzama belirtileri nelerdir ? Evde egzama tedavisi


Egzama Nedir

Egzama, cildin iltihaplanmasına neden olan kronik bir sorundur. Bu durumun kesin nedeni bilinmemektedir, ancak aşırı stres, alerjiler, irritanlar, mikroplar, havadaki değişiklikler , vücuttaki hormonal değişiklikler ve diğer faktörler tarafından tetiklenebilir .

Egzama Belirtileri

Belirtileri arasında kuru cilt, kızarıklık, şişlik, dökülme, kabarcıklar, çatlama, kabuklu yaralar ve sürekli kaşıntı bulunur . Yüz, el, ayak bilekleri, dizlerin arkası, boyun ve üst göğüs gibi farklı vücut kısımlarını etkileyebilir.
Egzama genellikle kalıtsal olsa da, alerjiler, çevresel irritanlar, terleme ve duygusal stres gibi çeşitli faktörler de tetikleyebilir. Egzama salgınları kronik veya akut olabilir.

Doğal Egzama Tedavisi-Egzamaya iyi gelen Doğal Şifalar

1.Bal

Bal, egzama dahil çeşitli cilt problemlerini tedavi etmek için kullanılır. Baldaki yatıştırıcı, antiseptik ve antibakteriyel özellikler egzamayı azaltabilir ve egzama yaralarını büyük ölçüde iyileştirebilir.

 • Günlük, iyice yıkadıktan sonra doğrudan etkilenen cilt bölgesine doğrudan bal uygulayın.
 • Bal ve kristalize şeker kullanarak bir fırçalama yapabilirsiniz. Etkilenen bölgeyi birkaç dakika hafifçe ovalayın ve daha sonra durulayın. Yara tamamen gidene kadar haftada birkaç kez yapın.

 

2. Elma Sirkesi

Elma sirkesi, egzama ve ekzema skarlarını azaltabilen büzücü, antifungal ve antibakteriyel özellikler içerir.

 • Bir bardak su içinde iki tatlı kaşığı ham, filtre edilmemiş elma sirkesi ve çiğ bal karıştırın ve günde üç kez içilir. Bu cilt iltihabı ve yara izi yavaş yavaş azaltacak bağışıklık sistemini artıracaktır.
 • Ayrıca elma sirkesi, bir kısım sirke ve bir kısım su karıştırılarak cilde doğrudan uygulanabilir. Bu kaşıntı ve kuruluk azaltmaya yardımcı olacaktır.

3. Hint Leylağı

Hint leylağı  kızarıklık, tahriş ve iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olduğu için egzama için en iyi doğal ev ilaçlarından biri olarak çalışır.

 1. Ezilmiş leylak yaprakları ve zerdeçal bir çorba kaşığı karıştırın.
 2. Karışıma biraz susam yağı ekleyin.
 3. Etkilenen bölgeye uygulayın ve durulamadan önce en az 30 dakika bekletin.
 4. Bu ilacı günde bir kez uygulayın.

 

4. Yulaf Ezmesi

Düzenli yulaf ezmeli banyoya sahip olmak cildi rahatlatır ve kaşıntıyı hafifletir. Yulaf ezmesi ayrıca yara izlerini azaltan doğal temizlik maddeleri içerir.

 • Bir karıştırıcıda veya kahve öğütücüsünde bir ya da iki fincan yulaf ezmesini öğütün ve sıcak banyo suyuna ekleyin.
 • Vücudunuzu yulaf ezmesi banyosunda 20 ila 30 dakika bekletin. Cildinizi çok yumuşak bir havlu kullanarak kurulayın.

Durumunuzun şiddetine bağlı olarak bunu günde üç kez yapın.

5. Aloe Vera

Egzama skarları için diğer bir popüler ev tedavisi aloe vera’dır. Aloe veradaki anti-inflamatuar ve antimikrobiyal özellikler, egzamadan kaynaklanan tahrişleri azaltabilir ve karanlık yaraları yavaş yavaş hafifletebilir.

 • Etkilenen bölgelere doğrudan aloe vera jel uygulayın. Sonuçlardan memnun olana kadar bunu günde birkaç kez yapın.
 • Alternatif olarak, ince bir macun oluşturmak ve etkilenen cilde uygulamak için saf aloe vera jeli ve E vitamini yağının eşit parçalarını birleştirebilirsiniz. Gece boyunca bırakın ve sabah ılık suyla yıkayın. Günlük tekrarlayın.

 

6. Kabartma Tozu

Kabartma tozu, kaşıntı hücrelerini kaşıntıya neden olmadan çıkarmak için bir eksfolyant olarak kullanılabilir. Aslında kaşıntıyı azaltmaya yardımcı olur.

 1. Bir macun yapmak için bir çorba kaşığı su ile iki yemek kaşığı kabartma tozu karıştırın.
 2. Etkilenen bölgeye uygulayın ve birkaç dakika sonra, ılık su ile durulayın.

 

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir