Arıların Mucizesi ”Propolis” ve Harika Faydaları

Propolis’i duydun mu? Bu maddenin modern dünyada birçok insanın yaşadığı birçok hastalığı tedavi edebileceği konusundaki tüm iddiaları duydunuz mu? Bunun hakkında bir şey biliyor musun?

Bu yazı size propolis hakkındaki gerçeği ancak 5 dakika içerisinde sunacakdır.

propolis kullanmak
propolis nedir, propolisin faydalari

Propolis Nedir?

Arılar, neredeyse 100 milyondan fazla bu gezegende bulunmakta ve bal ve arı sütü gibi önemli sağlık gıdalarını ortaya koymaktadır. Bal, belki de insanların ilgisini çeken en ünlü arı ürünü olmasına rağmen, arı kovanları, insanların binlerce yıldır kullandıkları bilinmeyen başka bir küçük madde olan propolis de içerir. Son zamanlarda, bazı araştırmalar propolis’i kanser gibi ölümcül hastalıkları tedavi etmeye bağladıktan sonra halk tarafından bu maddeye ilgi duyulmaktadır.

Propolis aslında ağaçlardan ve bitkilerden kaynaklanan reçineli bir maddedir. Arı tutkalı olarak da bilinen bu kovan, evlerimizdeki çimento ile yaptığımız gibi, kovanları yamalamak için toplanır.

Tek fark, maddenin sadece kovanları bir arada tutması değil, aynı zamanda bütün arı kolonisini bakteri ve virüslerden sterilize tutmasıdır. Bilim adamları propolisin arı ilacı gibi davrandığına ve antiviral özelliklerinden dolayı olası herhangi bir kontaminasyon veya hastalık salgınından büyük bir koloniyi tutmada hayati bir unsur olduğuna inanıyor.

Asıl soru, arılara yardım ettiği gibi insana yardım edebilir mi? Pek çok durumda, propolisin iddia edildiği gibi çalıştığına dair yalnızca deliller vardır. Yine de, bazı alanlarda başka bir potansiyel harikası ilaç olarak gerçek vaat göstermektedir.

İnsanlar Neden Propolis Kullanıyor?

Aslında insanlar propolis’i sadece bir tedavi yöntemi olarak değil, günlük yaşamları için de kullanıyorlar. Afrika’da, teknelerde veya çatılarda delik açmak için kullanılır. Usta keman yapımcıları, premium kemanları için de bir çeşit vernik olarak kullandılar.

Bununla birlikte, propolisin en ünlü kullanımlarından biri tıptır. Her türlü tıbbi durumu tedavi etmek için kullanılır sahne propolis bir tür harika ilaç olarak selamlanır.

Gerçek şu ki, propolis özü virüslere, mikroplara ve bakterilere karşı etkili bir maddedir. Bununla birlikte, bu, birçok sağlık polisinin sadıklarının önerdiği gibi, tüm sağlık sorunlarını tedavi edebileceği anlamına gelmez.

Propolis işe yarıyor mu?

Şu anda güvenle evet diyebiliriz, işe yarıyor. Bununla birlikte, diş tedavisi olarak ve vücudun bağışıklık sistemini iyileştirmek için etkili olduğu kanıtlanmış ve kanıtlanmıştır.

Propolisin kanser, doğurganlık, HIV üzerindeki etkisi ve antibiyotiklerin bir tamamlayıcısı olarak da çalışmalar yapılmıştır. Sonuçlar umut verici olmakla birlikte, bu konuda yapılan çalışmaların sayısı, propolis ile çalışılmakta olan hastalıkların doğrudan pozitif bir ilişkisini gösterecek kadar azdır.

Propolis’i Kimler Kullanmalı?

Propolis çoğu insan için güvenli bir maddedir. Bağışıklık sistemini geliştirmek için güvenli bir madde arayanlar, propolis’i modern ilaçlara doğal bir alternatif olarak denemeliler.

Ancak, bu arı maddesini kullanmadan önce mutlaka bir doktora danışmalısınız. Nedeni basit – alerjiler.
Bazı insanlar propolis ve diğer arı ürünlerine alerjisi olabilir. En iyi bahis doktorunuza danışmak ve ona karşı alerjik olup olmadığınızı kontrol etmektir. Bunu yapmamak şişmiş yüzlere, döküntülere ve diğer istenmeyen yan etkilere neden olur.

Propolisin Faydaları

1. Kanser için potansiyel bir tedavi

Kanser tedavisinde propolis kullanımı üzerine yapılan araştırmalar şimdiye kadar cesaret verici olmuştur. Kanser Araştırması tarafından yayınlanan bir araştırma, propolisin gine domuzlarındaki malign dokulara karşı önlem veya etki gösterdiğini belirtti.

Mısır’daki Mansoura Üniversitesi’nden bilim adamları tarafından yapılan çalışma, farelerde propolis uygulamasının tümör hücrelerinin canlılığını, DNA’sını ve protein seviyesini azaltarak tümör büyümesini etkili bir şekilde engellediğini gösterdi.

Hırvatistan’daki Zagreb Üniversitesi’nde yapılan bir başka benzer çalışma da propolisin subkutan tümör büyümesini önemli ölçüde azalttığını ve farelerin hayatta kalma süresini artırdığını gösterdi. Nada Orsolic başkanlığındaki ekip, çalışmalarının bu bal arısı ürünlerinin tümör büyümesini kontrol etmede yararlı bir araç olabileceğini belirtti.

“Bal arısı ürünlerinin alımı kanser ve metastaz (ikincil kanserler) önlenmesinde avantajlı olabilir” diye eklediler. Bu nedenle “bu maddeleri kullanan daha fazla hayvan ve klinik araştırma önerilmektedir.”

2. Antibiyotik dozlarını azaltmak

Artık ilaç şirketleri bile, dünkü “mucize antibiyotik” lerin etkinliğini kaybettiğini itiraf ediyor. Birçok hastalık bakteri şimdi antibiyotiklere karşı dirençlidir ve diğer mikroplar her geçen gün daha hızlı bağışıklık kazanmaktadır. Sonuç olarak, dünya çapında çok sayıda hasta ilaca dirençli hastalıklardan muzdariptir. Burası propolisin resmin içine girebileceği bir başka alan.

İlacın etkinliğini artırmak için antibiyotiklerle uygulanabilir.

Avustralyalı bilim adamları, Batı Avustralya Üniversitesi Organik Kimya Bölümü’nden EL Ghisalberti, arı propolisinin penisilin veya diğer antibiyotiklerin etkinliğini 10 ila 100 kat arttırdığını gösterdi.

İyi haber, antibiyotiklerin aksine, propolis dost bakterileri öldürmez, ancak vücudu dengeli bir durumda tutar.

3. Diş Bakımı İçin Etkili

Colgate’in propolis bazlı diş macununu duydunuz mu? Bu aslında yeni bir gelişme değil.

Propolis aslında dental cerrahide güvenli ve doğal bir diş yıkama şekli olarak yaygın şekilde kullanılmaktadır. Oral bir ameliyattan sonra kullanılan propolis gargarası hastanın iyileşme süresini kısalttığı için diş odasında kullanılmaktadır. Ayrıca, diş eti enfeksiyonu ve veba tedavisine yardımcı olur.

1991’de yapılan bir çalışma, propolis çözeltisini içen farelerin, içme suyunun diğer sıçanlara göre daha az çürük içerdiğini göstermiştir.

4. Propolis vücudun bağışıklığını arttırır

Polonya’da, araştırmacılar toksik olmayan propolisin insan bağışıklık sistemini uyarabildiğini bulmuşlardır.

Tıp Akademisi’nde Mikrobiyoloji Enstitüsü’nden Profesör S. Scheller başkanlığındaki çalışma, propolisin entelektüel, fiziksel ve cinsel performansı iyileştirmek için kullanılabileceği ve yaralı dokuları iyileştirebileceğine inanıldığını belirtti.

5. Genel refahın iyileştirilmesi

Propolis, hayvansal sistemlerde birçok biyolojik etkiye sahip olan ancak bugüne kadar farmakologlardan oldukça az ilgi görmüş özel bir madde olan flavonoidler bakımından zengindir.

Test tüpü çalışmaları propolisin bakteri, virüs ve protozoalar dahil olmak üzere çeşitli mikroorganizmalara karşı aktif olduğunu göstermiştir.

Yukarıdaki faydaların yanı sıra, propolisin yüksek tansiyon, kısırlık, karaciğeri ve bağırsakları korumakta da potansiyel olarak faydalı olduğu gösterilmiştir. Kapsül, krem ​​veya sıvı şeklinde alınsa da, propolis, modern bilimin incelemesinde, herbalistler ve halk şifacıları tarafından kendilerine yapılan iddiaları haklılaştırmaktan daha fazlasını yaptı.

Tedavilerin çoğu abartı gibi görünse de, dünyadaki laboratuvarlar karmaşık propolis gizemlerini parçalamaya devam ediyor. Pek çok kimse keşfedilmeyi bekliyor ama şimdiye kadar sonuçlar çok umut verici. Son birkaç on yılda, enfekte yaralar için bu antik ilaç, özellikle geleneksel modern terapötik ajanların başarısız olduğu tıp mesleği tarafından “yeniden keşfedildi”.

İskandinavya’da 50.000’den fazla insanın propolis çalışması üzerinde çalışan bir bilim adamı olan K. Lund Aagaard’ın yazdığı bir bildiri, propolisin insana yararının çok büyük olduğu sonucuna varmıştır.

“Propolisin etki alanı son derece geniştir. Kanser, idrar yollarının enfeksiyonu, boğaz şişmesi, gut, açık yaralar, sinüs tıkanıklığı, soğuk algınlığı, grip, bronşit, gastrit, kulak hastalıkları, periodontal hastalık, bağırsak enfeksiyonları, ülser, egzama, erüpsiyon, pnömoni, artrit, akciğer hastalığı, mide virüsü, baş ağrısı, Parkinson hastalığı, safra enfeksiyonları, skleroz, dolaşım yetersizlikleri, siğiller, konjonktivit ve ses kısıklığı. ”

 

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir